Jak zrobić irokeza z krótkich włosów

Jak zrobić irokeza z krótkich włosów

Kobiety irokezkie stanowią ważną część historii swojego ludu. Były uważane za strażniczki kultury i miały wiele obowiązków. Kobiety zarządzały cyklem rolniczym, wybierały wodzów i były odpowiedzialne za wiele kwestii politycznych. Nosiły również tradycyjne stroje. W przeszłości Irokezi nosili ubrania wykonane z garbowanej skóry jelenia. Dziś noszą głównie ubrania ze skóry.

Lud Irokezów był jedną z najpotężniejszych ras indiańskich. Mieli silny związek z Matką Ziemią i otaczającymi ich zwierzętami. Ich przodkowie byli wojownikami, którzy zamieszkiwali tereny Wielkich Jezior. Do czasu kontaktu europejskiego dzielili się na pięć plemion. Seneka, Oneida, Mohawk i Cayuga byli pierwotnymi narodami Konfederacji Irokezów. Później dołączyli do nich Tuscarora. W XVII wieku plemiona te walczyły ze sobą i rozszerzały swoje terytoria. Ostatecznie zostały sprzedane Brytyjczykom.

Dziś większość Irokezów mówi po angielsku. Ale wielu z nich nadal praktykuje swoje rodzime wierzenia. Na przykład, ich pasy wampum reprezentują ich rodziny. Pasy te nie mogą być oglądane przez osoby postronne. Jest to spowodowane tym, że są one święte. Kilka z tych pasów było również używanych jako waluta.

Uważa się, że Irokezi mieli społeczeństwo matrylinearne, co oznacza, że ich pochodzenie było śledzone przez matkę. Ich przodkowie byli pierwotnie nazywani Kanonsionni, co oznacza „Ludzie Gór”. Jednak współczesna nazwa Irokezów to połączenie słów „Iroquois” i „Kanonsionni”. Strona internetowa daje przegląd tego starożytnego ludu.

Kobiety Indian Iroquois mogły mieć wielki status społeczny. Często nosiły piękne futrzane peleryny. Czasami nosiły ozdobne tiary z koralików. Niektóre kobiety irokezkie robiły nawet swoje własne lalki. Dzieci bawiły się nimi. Chociaż lalki nie miały twarzy, były zazwyczaj bardzo atrakcyjne.

W zimie Irokezi nosili ciężkie szaty. Latem nosili lekkie spódnice z utkanej trawy. Zazwyczaj pod szatami nosili legginsy. Nosili też koszulę z koralikami.

Mohawkowie byli najbardziej wysuniętym na wschód ludem we wczesnej konfederacji Irokezów. Ludzie ci nosili krótkie włosy. Przed ślubem nosili warkocz, który pozostawiał pasmo włosów z tyłu głowy. Po ślubie nosili pojedynczy warkocz.

Indianie Iroquois golili głowy, ale nigdy nie golili boków. Poza tym nosili herb na środku głowy. W ramach swoich rytuałów czasami nosili na ciele tatuaże.

Kobiety również odgrywały rolę w życiu religijnym i politycznym Irokezów. Na przykład Seneka przyjął konstytucyjną formę rządu. Ich sachems (przywódcy) byli mężczyznami. Generalnie kobiety nie miały dużej władzy, ale były szanowane i miały pewien wpływ.

Niezależnie od tego, jak zakończy się historia Irokezów, kobiety zawsze zajmowały szczególne miejsce w ich społeczeństwie. Pomimo zmagań, których niektóre z nich doświadczały, posiadały godność i honor, którymi mogą się cieszyć do dziś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *