Jak zrobić podpórki do grochu

Jak zrobić podpórki do grochu

Kiedy chcesz uprawiać groszek pnący, będziesz potrzebował wsparcia. Trelle groszku pomogą im się wspinać i utrzymają je z dala od ziemi. Jest ona również bardzo przydatna do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób. Możesz użyć trelinki wykonanej z różnych materiałów. Jeśli masz w swoim ogrodzie metalową ramę, możesz z niej zrobić kratkę. Istnieje również kilka prostych drewnianych projektów treli, które możesz wykorzystać.

Aby zbudować trel, będziesz potrzebować trochę drewna lub kawałka metalu, kij lub dwa i trochę sznurka. Sznurek jest dobrym materiałem do wykorzystania, ponieważ będzie w stanie utrzymać rośliny w górze. Upewnij się, że sznurek jest wystarczająco mocny, aby groszek się nie przewracał. Alternatywnie, można użyć ocynkowanego ogrodzenia do utrzymania winorośli. Niezależnie od tego, czy wybierzesz ogrodzenie, czy sznurek, będziesz musiał przywiązać sznurek zarówno do ogrodzenia, jak i do słupków.

Treliaż z grochu jest prosty do wykonania. Dzieje się tak dlatego, że wykorzystuje tylko kilka narzędzi. Treliaż dla roślin groszku jest bardzo solidny i został zaprojektowany tak, aby był odporny na warunki atmosferyczne. W związku z tym można go używać w wietrznych miejscach.

Możesz również użyć metalowej ramy, starego ogrodzenia rolniczego lub koła rowerowego do skonstruowania trelinki. Jednak do podtrzymania dużej ilości groszku bardzo dobrze sprawdza się trejaż z bambusa i sznurka. Aby uzyskać dodatkowe wzmocnienie, można włożyć dodatkową laskę w połowie drutu z kurczaka.

Inną opcją jest wykonanie tipi dla grochu. Zajmują one bardzo mało miejsca i pomogą Twoim roślinom rosnąć na małej przestrzeni. Aby zbudować tipi z grochu, będziesz potrzebował kilku gałęzi i trochę sznurka. Po przycięciu gałęzi można wbić je w ziemię, aby uformować kształt łuku. Po uformowaniu łuku możesz przywiązać nogę do palika za pomocą sznurka.

Oprócz grochówki istnieją inne sposoby na podtrzymanie grochu. Niektóre z bardziej popularnych metod to zastosowanie kratki groszkowej, lasek bambusowych i siatki. Wszystkie te metody będą działać, o ile zapewnisz odpowiedni rodzaj wsparcia.

Kiedy jesteś gotowy do zbudowania groszkowej trelinki, możesz użyć słupa lub drewnianej ramy. Możesz nawet przetworzyć na podporę stare drzewa hodowlane lub leśne. Drewniane słupy mogą mieć różną długość. Zanim zaczniesz, pamiętaj o wywierceniu w ziemi otworu o głębokości 2 stóp.

Po ukończeniu budowy teepee, możesz zacząć sadzić nasiona grochu w dolnej części każdej nogi. Groch należy sadzić w odstępach co najmniej 10 centymetrów. Należy je przywiązać do pierwszego wbitego palika. W zależności od rodzaju grochu, który uprawiasz, będziesz musiał wspierać go z wysokości kilku stóp. Użycie trelinki jest świetnym sposobem, ponieważ zmniejszy szansę na atak szkodników na Twoją uprawę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *